100-Lecie Odzyskania Niepodległości

Obchody Narodowego Święta Niepodległości miały w tym roku i w Opatowie wyjątkowy charakter. Całość imprezy, będącej zwieńczeniem realizowanego przez cały rok jubileuszowy programu „Powiat opatowski na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości” zorganizowano pod patronatem władz Powiatu Opatowskiego, a przygotowali ją pracownicy Powiatowego Centrum Kultury, Turystyki i Rekreacji w Opatowie.

Jubileusz 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości zbiegł się z lokalnym świętem patronalnym, gdyż patronem opatowskiej kolegiaty, samego miasta oraz kolegiackiej parafii jest św. Marcin Biskup. A że tradycja głosi: „Gęsina na Świętego Marcina”, to w Podziemnej Trasie Turystycznej świętowano również degustując potrawy z gęsiny, która może się stać lokalnym, rozpoznawczym produktem gastronomicznym, podobnie jak „Krówka Opatowska” czy „Pączki od Szarego”. Darmowa degustacja, przygotowana przez „Dwór Markus” z Lipnika oraz Hotel „Miodowy Młyn” z Opatowa, cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, a mieszkańcy miasta i regionu nierzadko po raz pierwszy poznawali smak gęsiny. Nie zabrakło też pączków „od Szarego”, z miejscowej, słynnej cukierni.

Było coś dla ciała, ale i dla ducha. Udostępnione zostały nowe wystawy, wśród nich wyjątkowe eksponaty, mianowicie bagnety, noże okopowe, temblaki czy archiwalne zdjęcia z okresu I wojny światowej. Wiele z tych wojennych artefaktów używanych było przez Polaków w różnych formacjach wojskowych i w różnych armiach, z pewnością z myślą o odzyskaniu Niepodległości. Wystawa zatytułowana jest wymownie „Hej, kto Polak, na bagnety!”. Zbiory pochodzą z prywatnych kolekcji, a ich właścicielom serdecznie dziękujemy za udostępnienie.

Podziemia Opatowskie odwiedził w ten dzień artysta, który jest autorem prac rzeźbiarskich, wyeksponowanych tu do końca listopada, a przedstawiających portrety Józefa Piłsudskiego i słynnej Siódemki Beliny, na czele z jej dowódcą, twórcą polskiej kawalerii, urodzonym w Ruszkowcu Władysławem Beliną-Prażmowskim. Mowa o rzeźbiarzu, malarzu, snycerzu, muzykującym poecie Zygmuncie Niewiadomskim, pochodzącym z pobliskiego Leszczkowa. Gościem specjalnym święta był też Chór Świętego Marcina pod dyrekcją Zdzisława Staniszewskiego, który tuż przed wejściem do siedziby Podziemnej Trasy Turystycznej wykonał pieśni patriotyczne, przede wszystkim legionowe. Warto w tym miejscu podkreślić, że Legiony Polskie walczyły o wolność Ojczyzny także na terenie dzisiejszego powiatu opatowskiego.

Natomiast przy budynku Starostwa Powiatowego w Opatowie umieszczony został telebim, na którym można było w tym świątecznym okresie obejrzeć specjalne prezentacje, przedstawiające postaci, wśród których był urodzony w Usarzowie Antoni Jabłoński, oraz wydarzenia, związane z walką o niepodległość, również na terenie powiatu opatowskiego.


Dyrekcja PCKTiR w Opatowie składa serdeczne podziękowania wszystkim tym, którzy przyczynili się do świętowania w Podziemnej Trasie Turystycznej obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Więcej na naszym facebook’u: https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=248455065823136&id=165068917495085&tn=K-R